www.mountainrunning.gr

Αγαπώντας τα βουνά!
Ημερομηνία 23 Οκτ 2014, 16:43

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 3 ώρες

Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: λαγοκνημιαια ταινια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιούλ 2010, 20:14 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 15 Μάιος 2010, 21:12
Δημοσ.: 3
ΣΑΒ.17-7 ΡΕΜΑ ΠΑΠΑ ΟΛΥΜΠΟΣ 6.50 ΔΡΟΣΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΤΟ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ
ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΦΑΝΑΤΑΣΤΙΚΗ ΤΟ ΜΟΝΟΠ.ΚΑΛΟΓΡΑΜΕΝΟ ΚΑΝΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΧΑΣΙΜΟ
ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΡΗΜΙΑ ΟΗΛΙΟΣ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΙΣ ΡΑΧΕΣ ΚΑΘΩΣ ΑΝΕΒΑΙΝΩ
ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΥΨΟΜ.ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΑΛΑΡΟ ΤΡΕΞΙΜΟ
Η ΗΡΕΜΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ ΓΕΝΙΚΑ Η ΦΥΣΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ
ΣΕ 1.30 ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΣΤΟ ΞΕΦΩΤΟ ΠΑΠΑ ΑΛΩΝΙ ΛΙΓΟ ΡΙΓΑΝΗ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΣΑΛΑΤΑ ΚΑΝΑ 4ΜΕ 5 ΚΛΑΔΑΚΙΑ ΤΣΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΠΕΡΝΩ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΣΟΝΗΣΙ
ΑΝΗΦΟΡΑ ΤΡΑΙΛ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΕΘΙΣΜΕΝΟΥΣ ΜΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΥΣΚΟΛΗ 1.20 ΜΕ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΩ ΣΤΟ
ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΑΓΙΑ ΤΡΙΑΔΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΜΕΣΟΝΗΣΙ ΑΠΟΤΟΜΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΤΙΜΗ ΤΗΝ ΛΑΓΟΚ/ΑΙΑ ΤΑΙΝΙΑ
ΠΙΑΝΩ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΓΙΑ ΚΑΤΑΦ.ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΡΕΣΤ ΣΤΟ ΡΕΜΑ ΓΙΑ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΜΕΡΟΣ .ΑΡΧΙΖΩ ΑΝΑΒΑΣΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΜΕ ΧΑΛΑΡ.ΤΡΕΞ.ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΕΡΠΑΤ.
ΟΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΝΟΣ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΗ ΠΑΙΡΝΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΡΥΦΗ ΜΠΑΡΠΑΛΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΣΕ ΚΑΠΙΕΣ ΜΕΡΙΕΣ ΕΝΤΟΝΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΠΟ ΒΙΑΙΕΣ ΧΙΟΝΟΣΤΙΒΑΔΕΣ ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ ΒΓΑΙΝΩ ΚΑΤΑΦ.ΚΑΙ ΠΑΡΝΩ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ
ΠΙΟ ΞΕΡΟ ΜΟΝΟΠΑΤΗ ΚΑΚΟΤΡΑΧΑΛΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΗ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΥΗΦΟΡΑ .ΠΟΝΑΩ ΠΛΕΟΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΦΟΡΑ Η ΤΡΕΧΩ Η ΠΕΡΠΑΤΑΩ .ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΟ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΣΕ 4.21 ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΥΕΤΑΙ Η ΤΑΙΝΙΑ.Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΚΙΝΗΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΔΑΣΟΣ ΑΠΟ ΟΞΙΕΣ ΕΛΑΤΑ.ΚΟΥΜΑΡΙΕΣ.Η ΘΕΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ.ΟΛΥΜΠΟΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΡΗΜΙΑ .ΜΟΝΟ Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΠΙΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΕ ΤΗΣ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙΣ ,ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ,Ε ΟΧΙ ΚΑΙ 4ΩΡΕΣ ΤΡΕΞΙΜΟ,ΤΡΕΛΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ.Τ.Λ

ΓΡΑΨΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΕΧΕΙ Η ΕΙΧΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ Η ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ

THESALOS

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: λαγοκνημιαια ταινια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Ιούλ 2010, 23:46 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 22 Νοέμ 2009, 00:09
Δημοσ.: 169
Τοποθεσια: Αθήνα
Τό'χω πάθει, όπως και πολλοί άλλοι δρομείς. Στη δική μου περίπτωση είχε κρατήσει περίπου 3 εβδομάδες. Ο πόνος ερχόταν μετά από 15'-20', και ήταν πραγματικά έντονος. Σαν να διαπερνούσε ρεύμα το γόνατό μου.
Με τις κατάλληλες ασκήσεις μου πέρασε και δεν ξανάρθε.
Ρίξε μια ματιά εδώ σε κάποια βιντεάκια http://www.youtube.com/results?search_query=iliotibial+band+syndrome&aq=1s
Και μην ανησυχείς. Δεν είναι ιδιαίτερα σοβαρό.

ΥΓ φοβερή η περιγραφή σου! Δώσε περαιτέρω ινφο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2010, 10:47 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 21 Δεκ 2009, 20:05
Δημοσ.: 70
Φιλε μου το εχω παθει κι εγω με αρκετα εντονη ενοχληση μετα απο 20 λεπτα τρεξιματος πανω- κατω.Το αντιμετωπισα μονο με παγοθεραπεια και μου κρατησε κατι λιγοτερο απο ενα μηνα.Θελει υπομονη σιγουρα και αυτοσυγκρατηση.Συχνοτατη ενοχληση παντως.Περαστικα και γρηγορα να σου φυγει ευχομαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 25 Ιούλ 2010, 16:45 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 27 Νοέμ 2009, 19:12
Δημοσ.: 42
Επειδή στο παρελθόν το είχα περάσει και εγώ καλό είναι να το ξεκουράσεις και να μειώσεις τα χιλιόμετρα και την ένταση μέχρι να υποχωρήσει η οξεία φάση.
Τα κρύα επιθέματα, το τοπικό μασάζ και διατακτικές άσκησης θα σε βοηθήσουν αρκετά να ξεπεράσεις την φλεγμονή.
Να αποφεύγεις τις κατηφόρες και το τρέξιμο εντός σταδίου τώρα που αντιμετωπίζεις το πρόβλημα.
Περαστικά και καλή ανάρρωση. :)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 03 Αύγ 2010, 12:40 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 01 Ιουν 2010, 11:06
Δημοσ.: 1
Μετά τον Olympus marathon παρατήρησα και γω πόνο στην εξωτερική πλευρά του αριστερού γονάτου (κατάφυση λαγονοκνημιαίας).
Το ξαναδοκίμασα μετά από μία βδομάδα αλλά δυστυχώς ο πόνος δεν με άφησε να τρέξω πάνω από 20 λεπτά, με αντανακλάσεις και προς το ισχείο αλλά και προς τους μυς της γάμπας.
Μετά απ' αυτό ξεκίνησα φυσικοθεραπίες για δύο βδομάδες αλλά δεν είδα καμία βελτίωση στο τρέξιμο. Σημειωταίο οτι το έλεγξε ο ορθοπεδικός και ο φυσικοθεραπευτής για άλλες κακώσεις και μου είπαν ότι δεν υπάρχει τίποτα.
Δοκίμασα να κάνω ποδήλατο (ΜΤΒ) παρά τις αρνητικές συμβουλές του φυσικοθεραπευτή και δεν αισθάνθηκα καμία απολύτως ενόχληση.
Την περασμένη βδομάδα πήγα ΜΤΒ Υμηττό και Δρυμό Σουνίου με πολλές και δύσκολες ανυφόρες, χωρίς να με ενοχλήσει καθόλου. Στο τρέξιμο συνεχίζει να με πιάνει μετά από 5 λεπτά και επιδυνώνεται με την ώρα.
Προς το παρόν σκοπεύω να το ξεκουράσω λίγο από το τρέξιμο καθώς αυτή η χρονιά είχε πολλούς βουνίσιους αγώνες και να κάνω ποδηλατάκι και κολύμπι.
Πιστεύω πως ίσως έχει να κάνει και με τον τρόπο που δουλεύει ο τένοντας και οι μυς του ποδιού.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 18 Αύγ 2010, 09:42 
Χωρίς σύνδεση

Εγγραφη: 28 Νοέμ 2009, 09:25
Δημοσ.: 7
...η πιο αποτελεσματική θεραπεία είναι η διάτασης της λαγοκνημιαια .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 3 ώρες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση